Електричне освітлення і опромінення – дисципліна, яка займається вивченням світлотехніки.
Світлотехнікаобласть науки та техніки, предмет якої - дослідження принципів та розробка способів генерування, просторового перерозподілення, вимірювання характеристик оптичного випромінювання (світла) та перетворення енергії світла в інші види енергії. Світлотехніка охоплює також питання конструкторської та технологічної розробки джерел світла, освітлювальних, випромінюючих та світлосигнальних приладів, систем управління джерелами світла , питання нормування, проектування, влаштування та експлуатації світлотехнічних установок.
Електричне освітлення та опромінення на сучасному етапі має над- звичайне значення в людській діяльності. Для забезпечення потреб народного господарства наша промисловість випускає понад 2,5 млрд шт. ламп у широкому асортименті і різного призначення. Останнім часом розвивається ринок іноземних джерел оптичного випромінювання і світильників всесвітньовідомих фірм. На потреби освітлення в сільському господарстві витрачається понад 15% від усієї використовуваної електроенергії. Якість освітлення, економія електричної енергії, матеріальних і трудових ресурсів знаходяться в прямій залежності від рівня інженерних рішеннь, які ми приймаємо, насамперед на стадії проектування освітлювальних та опромінювальних установок. Правильно виконане електричне освітлення сприяє підвищенню продуктивності праці, зниженню собівартості продукції, зменшенню травматизму, а також створює комфорт на виробництві та сприятливі умови для відпочинку.
Мета дисципліни - вивчення фізичних і біологічних основ застосування оптичного випромінювання в сільському господарстві; електричних джерел оптичного випромінювання, освітлювальних і опромінювальних установок сільськогосподарського призначення та їх електричної частини.
Завдання дисципліни - оволодіти теоретичними і практичними навичками електричного освітлення і опромінення
У результаті вивчення навчальної дисципліни студент повинен
Знати:
фізичні основи оптичного випромінювання, його біологічну дію;
величини та одиниці вимірювання оптичного випроміню¬вання;
призначення, принцип дії, електротехнічні та світлотехнічні характеристики джерел випромінювання; світильників, опромінювачів, а також методику їх вибору.
Вміти:
правильно виконувати вибір і розрахунок освітлювальних і опромінювальних установок;
використовувати сучасні типи джерел випромінювання;
кваліфіковано виконувати електромонтажні роботи та обслуговувати освітлювальні і опромінювапьні установки, що використовуються в агропромисловому комплексі.